Možné využitie

Dôvody, prečo sú potrebné kopytníky, sú také početné, ako sú rozmanité. Kôň, ktorý žije v skupinovom ustajnení, často nemôže nosiť topánky, pretože riziko zranenia by bolo príliš veľké. Podkúvanie navyše negatívne ovplyvňuje kopytný mechanizmus. Chôdza naboso po rôznych povrchoch naopak stimuluje rast rohoviny a zlepšuje kvalitu kopýt.

Ak však idete jazdiť s bosým koňom, často si rýchlo všimnete, že váš kôň si nevie poradiť s cestičkami. Mnohé zvieratá sa stávajú citlivými na asfalt, štrk a štrk a výrazne sa zvyšuje riziko chorôb, ako je dermatitída. Tu môžu pomôcť kopytníky.

Dočasne sa dajú použiť aj kopytníky, napríklad pri strate topánky. Napríklad počas trailovej jazdy môže byť mimoriadne užitočné mať pripravené rýchle riešenie. Pomôcť môžu aj pri prechode na bosú nohu, pričom kvalita rohoviny sa ešte musí zlepšiť a kôň je preto citlivejší.

Kopytníky sa často používajú aj ako choré topánky. Topánka na kopyto môže byť užitočná ako ochrana pri obväzoch, pri liečbe abscesu kopyta s kyslou kapustou alebo inými vňaťami, pri medzerách rohov, zápaloch dermy a v mnohých iných situáciách. Mnohým koňom s ortopedickými ochoreniami môže pomôcť aj tlmiaci účinok kopýt.

V závislosti od účelu použitia existujú ďalšie požiadavky na ochranu kopýt. Ak sa topánka používa počas jazdy, závisí to úplne od športu. Napríklad pri drezúre je dôležité, aby jazdecká topánka bezpečne sedela v bočných chodoch a nemohla sa otáčať. Pri diaľkových jazdách alebo iných disciplínach, pri ktorých sa veľa cvála, musí byť kopyto obzvlášť stabilné, aby ho kopyto neťahalo.

Na trhu je množstvo rôznych modelov. Ak chcete zistiť informácie o produkte, je najlepšie kontaktovať špecialistu alebo priamo výrobcu. Je však dôležité si uvedomiť, že nie všetky sú vhodné pre každého koňa a každé použitie.

Kopyto na 24 hodín?

Majitelia koní sa často pýtajú, či je tiež možné nechať kopyto na koni 24 hodín. Toto si treba dobre premyslieť. Na jednej strane kopyto nesmie šmýkať pri ležaní, váľaní, vstávaní a hre. Keďže je prakticky nemožné neustále dohliadať na koňa, nemusí byť v okolí nikto, kto by v prípade núdze dal kopyto späť na miesto.

Mnoho kopýt má uzávery s drôtmi, skrutkami a prackami. Tie sa môžu zmeniť na zdroj zranenia, pretože vždy existuje riziko, že kôň uviazne.

Ďalším dôležitým aspektom je strih topánok na kopyto. Žiaľ, len ťažko sa dá predísť tomu, že kopyto nesadne na každé kopyto dokonale, aj keď je nasadené profesionálne. Kopytá koňa sa počas roka neustále menia v dôsledku rastu rohoviny. Navyše, žiaľ, mnohé modely alebo ich nadstavce sú navrhnuté tak, že vyvíjajú tlak na kapsulu rohoviny, podložku alebo citlivú korunku. Pri nepretržitom nosení to rýchlo vedie k poškodeniu.

Pre dočasné situácie však existujú špeciálne zdravotné topánky, ktoré možno na koni ponechať aj dlhšiu dobu. Potom je určite dôležité kontrolovať padnutie, ak je to možné, niekoľkokrát denne. Citlivá koža koňa je veľmi náchylná na odieranie, preto je dôležité denne kontrolovať, či sa do topánky nedostala špina alebo kamienky.

Viac alternatív

Niekedy nastanú situácie, keď nemôžete dať koňa naboso alebo hľadáte iné spôsoby, ako ho podporiť pri ortopedických ochoreniach. Je tiež možné pracovať s rôznymi tvarovkami. Aby sme v krátkosti spomenuli niekoľko možností: Zaoblenie hrán alebo geometrické vyváženie môže uľahčiť preklop.

Na dosiahnutie odpruženia je možné pod chodidlo alebo strelku umiestniť vložky. Ďalšími produktmi sú plastové alebo segmentové podkovy.

V prípade prasklín kopytných stien možné použiť živicové lepidlá a odliatky. Tento typ obuvi je vhodný aj na korekciu nesúosovosti a nevyváženosti. Nie je však vhodný na dlhodobé používanie a športové využitie, jednak pre slabú odolnosť, jednak lepidlo napáda rohovinu.

Vo všeobecnosti vždy platí, že každá ochrana kopyta musí byť individuálne prispôsobená kopytu a v každom prípade je odporúčaná rada kompetentného odborníka.

Starostlivý výber je dôležitý najmä pri veľkosti a type topánok. Žiaľ, aj dobre vybraná topánka môže naraziť na svoje limity. Preto neexistujú topánky, ktoré by vyhovovali všetkým koňom a všetkým situáciám.