Existuje mnoho dôvodov, prečo prestať podkúvať konské kopytá a nechať ich nepodkuté. Kone chované v stáde nemusia byť podkúvané, aby sa znížilo riziko zranenia a vieme, že tradičné podkovy môžu ovplyvniť prirodzený mechanizmus kopýt. Cval naboso po rôznych povrchoch podporuje rast chodidiel a zlepšuje celkovú kvalitu kopyta.

Čo k tomu treba?

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť a mali by ste si ich uvedomiť pri prechode vášho koňa z podkutého na bosé kopyto: Aká je kvalita jednotlivých častí konského kopyta? Ako chováte svojho koňa? V stajni, na pastvine, alebo v nejakom výbehu? Je váš kôň vo veľkom alebo malom stáde? Môžete si prechod naplánovať alebo je dôležité urobiť ho okamžite, bez ohľadu na okolnosti? Toto je len niekoľko otázok, na ktoré si musíte zodpovedať predtým, ako sa rozhodnete pre zmenu.

Čo očakávať?


Možno sa pýtate, na ako dlho je potrebné zosadnúť zo sedla vášho koňa po prechode na obuv pre kone? Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov je prechod bezproblémový a kôň (ako aj majiteľ) sa ľahko prispôsobí novej situácii. Najdôležitejšie je byť dobre pripravený a vzdelávať sa v tom, ako urobiť prechod z podkovy na obuv pre koňa čo najviac poholným a príjemným a ako to vášmu koňovi čo najviac spríjemniť.

Krok 1: Účel


Na aký účel potrebujete obuv pre kone? Naše topánky sú v prvom rade navrhnuté ako jazdecké topánky vhodné najmä na trailové jazdenie a vytrvalosť.

Neodporúčame používať Swiss Galoppers na účely rehabilitácie alebo na súťažné použitie.

Krok 2: Tvar kopyta vášho koňa


Naše produkty sú určené pre okrúhle kopytá ale aj dlhšie kopytá s vysokými alebo nízkymi podpätkami. Swiss Galoppers pravdepodobne nebudú fungovať pre kone, ktorých kopytá sú viac široké ako dlhé. Dôrazne vám odporúčame vyskúšať obuv pre kone pred samotným nákupom. Na tento účel zapožičiavame testovacie sady alebo môžete využiť možnosť prenájmu topánok.

pre oválne až okrúhle kopytá s vyššími pätkami odporúčame SG-L

 

pre oválne až okrúhle kopytá s nízkou až pravidelnou výškou pätiek odporúčame SG

pre oválne až okrúhle kopytá s výraznými pätkovými vankúšmi odporúčame SG-L

pre tupouhlé "špalkové" kopytá sú Swiss Galoppers použiteľné len obmedzene 

pre dlhé kopytá a nízke pätky sú Swiss Galoppers použiteľné len obmedzene  

pre asymetrické kopytá sú Swiss Galoppers použiteľné len obmedzene - je to však veľmi individuálne

Krok 3: Vykonajte merania


Zameranie vašich koní je jednoduché, keď pochopíte, ako sa to robí. Pred meraním koní sa uistite, že sú kopytá koní dôkladne vyčistené. Merania by sa mali vykonať do 2 týždňov od posledného trimovania. Potrebujete iba 3 parametre kopyta: šírka, dĺžka a výška.

Šírka


Pri meraní šírky sa uistite, že meriate najširšiu časť kopyta. Šírka kopyta určuje veľkosť topánky ("SG" 3-8).

Dĺžka


Pri meraní dĺžky dbajte na to, aby ste merali od špičky palca po koniec pätkových vankúšov. Dĺžka kopyta určuje, či potrebujete "SG" alebo "SG-L".

Výška


Pri meraní výšky sa uistite, že meriate od zeme po najhlbšiu časť nadprstia. Nameraná výška bude indikovať, ktorý typ topánky ("SG alebo "SG-L") je vhodný. Model "SG-L" má v balení dve veľkosti spojky telesa topánky a pätkovej časti pre ideálne prispôsobenie tvaru kopyta Vášho koňa.  UPOZORNENIE: Dbajte na dôkladné meranie v uhle 90°. Na videu nižšie si môžete pozrieť, ako by malo vyzerať vaše meranie. Ak zmeráte uhol nesprávne, môže to ovplyvniť výber vašej obuvi.

Krok 4: Vyberte si veľkosť a typ


Po zmeraní rozmerov kopyta vášho koňa môžete ľahko určiť veľkosť a typ topánok, ktoré potrebujete.

Vždy máte možnosť využiť zápožičku testovacej sady alebo prenájmu topánok.

Rozmerová tabuľka.

Tabuľka rozmerov topánok

Krok 5: Obujte topánky!


Swiss Galoppers sa ľahko obúvajú aj vyzúvajú. Ako pri každej kopytnej topánke, pred obutím sa uistite, že kopytá sú dôkladne vyčistené.